Skąd czerpać pomysł na ogród? Poniżej kilka źródeł inspiracji.
Krajobraz
Jest to pierwsze i najważniejsze źródło pomysłów. Obserwacja naturalnych zbiorowisk, siedliska roślin pozwala tworzyć bardziej naturalne kompozycje.
Inspiracja z górskiego szlaku dla cienistego zakątka w ogrodzie oraz kaskady.
Rośliny
Jedną z moich pasji poza projektowaniem jest również fotografia przyrody. W swoich fotografiach próbuję uchwycić piękno roślin i krajobrazu. W fotografii ważne są zarówno detale jak i tło- podobne zasady obowiązują w przypadku projektowania ogrodu.
Sadzenie w grupach zwielokrotnia barwny efekt.
Rośliny o barwnych liściach powinny być stosowane w ogrodzie z umiarem jako akcent. Mieszanie odmian o kontrastowych liściach sprawia ze kompozycja staje się chaotyczna.
Słynne ogrody
Sztuka ogrodowa liczy ponad 5000 lat. Przez ten czas powstało wiele pięknych ogrodów, niektóre dzięki troskliwej opiece przetrwały do dzisiaj. Ogrody te są żywą biblioteką wiedzy i inspiracji. Przykładem takiego ogrodu jest ogród w Villandry, którego monumentalny warzywniak stał się inspiracją do nadania małym ogrodom warzywnym bardziej ozdobnego charakteru.
Ogród Villandry. fot. Casper Moller (Flickr)
Topiary w ogrodzie Marquessac. fot. Adrian Scottow (Flickr)
Inspiracji dla ogrodu japońskiego najlepiej szukać u źródła. Ogród przy świątyni Tenryu-Ji . fot.Mitch (Flickr)
Prace znanych architektów krajobrazu
Postaciami które wyznaczają nowe kierunki w architekturze krajobrazu są w moim odczuciu m.in. Piet Oudolf i Patrick Blanc.
Pomimo odległej tematyki ich prace łączy naśladowanie natury oraz podkreślenie naturalnej ewolucji stworzonych przez nich sztucznych ekosystemów.
Kompozycje bylinowe autorstwa Pieta Oudolfa w Scampston. fot. Allan Harris (Flickr)
Ogrody wertykalne Patricka Blanca na elewacji w Paryżu. fot. Snoeziesterre (Flickr)
Trendy w we współczesnej sztuce ogrodowej
Festiwale sztuki ogrodowej cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością . Moim zdaniem najważniejsze to Chelsea Flower Show oraz Festiwal ogrodów w Chaumont. Dwa całkowicie odmienne spojrzenia na sztukę ogrodową razem pokazują na pełen przekrój nowych pomysłów oraz innowacyjnego wykorzystania materiałów. Ogrody w Chamuont balansują pomiędzy sztuką ogrodową a artystycznymi instalacjami, natomiast ogrody pokazowe w Chelsea skupiają się w ostatnich latach na przemyślanym wzornictwie oraz jak zawsze doskonałych kompozycjach roślinnych.
Ogród na Chelsea Flower Show zaprojektowany przez Luciano Giubbilei. fot Karen Roe (Flickr)
Wiklinowe rzeźby Patricka Dougherty na festiwalu w Chaumont. fot.Cristian Bortes (Flickr)
Więcej pomysłów na piękne ogrody można zobaczyć na moim blogu: Ogrodowe Inspiracje