W pracy projektowej opowiadam się za zrównoważonym stylem projektowania, sprawiającym ze ogród stanowi harmonijną i funkcjonalną całość.
Ogród może być zaprojektowany w dowolnym stylu- określonym na podstawie oczekiwań klienta oraz wymagań miejsca i architektury.
Projekty koncepcyjne tworzone są zarówno w formie ręcznych szkiców jak i dopracowanych wizualizacji komputerowych. Forma dostosowana jest do potrzeb klientów. Ma tez wpływ na cenę projektu koncepcyjnego i szybkość jego wykonania. Mój sposób projektowania wykorzystuje zarówno ręczne szkice jak i komputerowe wizualizacje pozwalając na najbardziej efektywne wykonanie pracy potrzebnej do stworzenia czytelnych planów i ilustracji. Tworzenie trójwymiarowej wizualizacji pozwala na wirtualny spacer po przyszłym ogrodzie.
Projekty techniczne wykonywane są za pomocą profesjonalnego oprogramowania CAD, co zapewnia optymalną dokładność oraz łatwą wymianę materiałów przy współpracy z architektami czy instalatorami..
Poniżej przykładowe projekty koncepcyjne. Kolejne projekty już wkrótce.
PROJEKT OGRODU NOWOCZESNEGO
Elegancki i łatwy w utrzymaniu nowoczesny geometryczny ogród. Geometryczne kształty rabat żwirowych porządkują przestrzeń. Ścieżka z betonowych płyt przecinająca trawnik z tyłu domu skupia uwagę na ozdobnej fontannie ogrodowej. Geometrię przejawiającą się w układzie rabat i formie stożkowych i kulistych odmian świerków i tuji łagodzą rabaty z ozdobnymi trawami, lawendą w części frontowej oraz kosaćcami syberyjskimi w otoczeniu fontanny.
PROJEKT OGRODU GEOMETRYCZNEGO
Układ kompozycyjny ogrodu opiera się na geometrycznym oddzieleniu przestrzeni rabat i trawnika. Budynek mieszkalny dzieli ogród na dwie części: reprezentacyjną przed domem i wypoczynkową za domem.
W części wypoczynkowej zaprojektowano altanę z grillem która stanowi zasadniczy element architektoniczny. Konstrukcję altany stanowią ściany i słupy murowane z cegieł klinkierowych (analogicznych do płytek na elewacji domu). Dach altany zaprojektowano jako „zielony dach”- wg rozwiązania systemowego firmy Optigrün „Dach ekonomiczny” .
Obok altany przewidziano miejsce na ognisko z paleniskiem otoczonym drewnianymi siedziskami. W pobliżu tarasu ogrodowego usytuowano fontannę z zamkniętym obiegiem wody. Po zachodniej stronie domu zaprojektowano warzywnik z podniesionymi rabatami otoczony drewnianym trejażem. Po wschodniej stronie domu umiejscowiono wiatę na drewno. Ogrodową część działki zamyka od południa drewniana bania (sauna). Za banią zaprojektowano boisko ,a pozostałą część działki przeznaczono na tzw. łąkę kwietną z regularnym geometrycznym wzorem z częściej przycinanej trawy.
PROJEKT OGRODU WIEJSKIEGO
Swobodne układy rabat i trawnika tworzą naturalny klimat tego ogrodu. Ważnym elementem kompozycyjnym są nasadzenia dębów szypułkowych w kolumnowej odmianie Fastigiata , które swoim rytmem nawiązują do rozległego sadu sąsiadującego z ogrodem. Gatunki roślin dobrano tak aby zminimalizować nakłady na pielęgnację ogrodu co było jednym z założeń projektowych. Nie jest to więc ogród wiejski w klasycznym rozumieniu tego pojęcia brak tutaj np. rabat z bylin i kwiatów jednorocznych.