Realizacje ogrodów 2022

Realizacje ogrodów w 2022

„Założyć ogród to uwierzyć w jutro” powiedziała kiedyś Audrey Hepburn.
Podsumowując lata 2020-2022 przyznam, że cieszę się, że znaleźli się klienci, którzy w tych niespokojnych czasach zdecydowali się uwierzyć w jutro i powierzyli nam budowę swoich ogrodów.

Zbudowaliśmy różnorodne tematycznie ogrody. Nowoczesne aranżacje pasujące do minimalistycznej architektury i bardziej swobodne naturalistyczne kompozycje. Kilka najbardziej charakterystycznych przedstawiam poniżej.

W ogrodzie założonym w 2021 r. nowoczesną architekturę dopełniliśmy prostym, geometrycznym układem trawników, ścieżek i rabat.  Byliny, krzewy i trawy ozdobne w obrębie rabat częściowo podtrzymują ten geometryczny rytm, ale w kilku miejscach są poprowadzone bardziej swobodnie. W ogrodzie zamontowaliśmy także zbiornik na deszczówkę. Zgromadzona deszczówka jest wykorzystana w systemie nawadniającym ogród.

Duży nowoczesny ogród Lublin

Nowoczesny ogród przed domem Lublin

Werbena w ogrodzie w Lublinie

Małym ale bardzo wyróżniającym się ogrodem jest ogród przy XIX wiecznej kamienicy w Przemyślu. Ta niewielka przestrzeń to „hortus conclusus” – ogród zamknięty, obecny m.in. w średniowiecznych klasztorach. Nasz ogród jest typowo ozdobny. Przestrzeń podzielona jest na dwie kwatery z nasadzeniami. Szkielet kompozycji tworzą bukszpanowe obwódki i kule. Wnętrza kwater wypełnione są lawendą , różami okrywowymi i rozchodnikami. Całość razem z żwirowymi ścieżkami nawiązuje trochę do ogrodu w stylu śródziemnomorskim.

ogród śródziemnomorski przy kamienicy

Ogród przy kamienicy

Na żyznych ziemiach w Wolicy koło Hrubieszowa, założyliśmy naturalistyczny ogród którego zasadniczym elementem jest okazała bylinowa rabata. Rozległy teren, sama rabata miała ponad 6m szerokości. Było więc sporo miejsca, żeby pomieścić kolekcje bylin wśród których dominowały jeżówki w 7 różnych odmianach. Oprócz nich posadziliśmy też werbeny, liatry kłosowe, lawendę , kocimiętkę oraz tworzące tło miskanty. Całość dopełniają kwitnące wiosną krzewy.

Rabata bylinowa Lublin

ogród naturalny Lublin

W ogródku przy nowo otwartej pizzerii w Poniatowej dużą cześć terenu zajmują zaprojektowane przez nas nawierzchnie i murki oporowe. Roślinna kompozycja zbudowana jest na cisowych kulach a pozostałe nasadzenia zostały poprowadzone w dość swobodny sposób, pasujący do tej otoczonej drzewami przestrzeni.

Ogródek przy restauracji Lublin

ogródek przy pizzerii

ogródek kawiarniany Lublin

W niewielkim ogrodzie na przedmieściach Lublina aranżacja rabat jest minimalistyczna, niemniej udało się zróżnicować nasadzenia  od frontu, z boku i z tyłu budynku, tak aby coś się działo o każdej porze roku. Metalowe donice to pomysł i wykonanie naszego klienta, na co dzień inżyniera konstruktora. Taki detal to coś co sprawia, że ogród jest bardziej osobisty.

bonsai ogród w Lublinie

W kolejnym ogrodzie na obrzeżach Lublina mieliśmy do czynienia ze sporą różnicą wysokości. Jak zawsze jest to pewien kłopot, ale też szansa, żeby ciekawie wykorzystać zróżnicowanie terenu. Tutaj zbudowaliśmy ogród na trzech poziomach rozdzielonych skarpami, obsadzonymi gęstą roślinnością. Najwyższy poziom to drewniany taras z pergolą, niżej mamy kącik zabaw dla dzieci z huśtawką i piaskownicą a na samym dole drewniane skrzynie z warzywami i kompostownik.

ogród na skarpie taras z drewna

ogród na skarpie donice na warzywa

ogród w Lublinie na skarpie

Prace pielęgnacyjne, wertykulacja trawnika czy serwis systemów nawadniania są okazją żeby odwiedzić ogrody, które założyliśmy parę lat temu. Widać jak ogrody się zmieniają, jakie rośliny się sprawdzają bardziej a jakie mniej. To cenne wskazówki do projektowania i zakładania kolejnych ogrodów.

nowoczesny ogród latem

nowoczesny ogród jesienią

murki oporowe w ogrodzie

murki oporowe w ogrodzie w listopadzie

Zdjęcia zrobione podczas naszej pierwszej wizyty (kiedy przymierzaliśmy się do projektu ogrodu) i podczas jednej z ostatnich pielęgnacji, pokazują drogę którą przeszliśmy wspólnie z naszymi klientami.

Ogród przed i po

W ostatnich latach jest coraz więcej  tematów związanych z rozprowadzaniem i wykorzystaniem wody deszczowej. W zakładanych przez nas ogrodach montujemy zbiorniki na deszczówkę. Umieszczona w nich pompa zasila system nawadniania, a specjalny czujnik poziomu wody dopuszcza wodę z sieci gdy kończy się deszczówka.

zbiornik na deszczówkę Lublin

Systemy nawadniania to obecnie standard w ogrodach. Montujemy je zarówno w nowo budowanych ogrodach, jak i na istniejących już trawnikach i rabatach.

montaż nawadniania ogrodu, wykop za pomocą koparki łąńcuchowej

serwis systemów nawadniania Lublin

Coraz większą cześć sezonu zajmują nam prace pielęgnacyjne, szczególnie wczesną wiosną. Wiadomo, budowa ogrodu to dopiero początek. Żeby utrzymać ich piękno, trzeba o nie dbać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *