Realizacje ogrodów w 2022

„Założyć ogród to uwierzyć w jutro” powiedziała kiedyś Audrey Hepburn.
Podsumowując lata 2020-2022 przyznam, że cieszę się, że znaleźli się klienci, którzy w tych niespokojnych czasach zdecydowali się uwierzyć w jutro i powierzyli nam budowę swoich ogrodów.

Zbudowaliśmy różnorodne tematycznie ogrody. Nowoczesne aranżacje pasujące do minimalistycznej architektury i bardziej swobodne naturalistyczne kompozycje. Kilka najbardziej charakterystycznych przedstawiam poniżej.

W ogrodzie założonym w 2021 r. nowoczesną architekturę dopełniliśmy prostym, geometrycznym układem trawników, ścieżek i rabat.  Byliny, krzewy i trawy ozdobne w obrębie rabat częściowo podtrzymują ten geometryczny rytm, ale w kilku miejscach są poprowadzone bardziej swobodnie. W ogrodzie zamontowaliśmy także zbiornik na deszczówkę. Zgromadzona deszczówka jest wykorzystana w systemie nawadniającym ogród.

Duży nowoczesny ogród Lublin

Nowoczesny ogród przed domem Lublin

Werbena w ogrodzie w Lublinie

Małym ale bardzo wyróżniającym się ogrodem jest ogród przy XIX wiecznej kamienicy w Przemyślu. Ta niewielka przestrzeń to „hortus conclusus” – ogród zamknięty, obecny m.in. w średniowiecznych klasztorach. Nasz ogród jest typowo ozdobny. Przestrzeń podzielona jest na dwie kwatery z nasadzeniami. Szkielet kompozycji tworzą bukszpanowe obwódki i kule. Wnętrza kwater wypełnione są lawendą , różami okrywowymi i rozchodnikami. Całość razem z żwirowymi ścieżkami nawiązuje trochę do ogrodu w stylu śródziemnomorskim.

ogród śródziemnomorski przy kamienicy

Ogród przy kamienicy

Na żyznych ziemiach w Wolicy koło Hrubieszowa, założyliśmy naturalistyczny ogród którego zasadniczym elementem jest okazała bylinowa rabata. Rozległy teren, sama rabata miała ponad 6m szerokości. Było więc sporo miejsca, żeby pomieścić kolekcje bylin wśród których dominowały jeżówki w 7 różnych odmianach. Oprócz nich posadziliśmy też werbeny, liatry kłosowe, lawendę , kocimiętkę oraz tworzące tło miskanty. Całość dopełniają kwitnące wiosną krzewy.

Rabata bylinowa Lublin

ogród naturalny Lublin

W ogródku przy nowo otwartej pizzerii w Poniatowej dużą cześć terenu zajmują zaprojektowane przez nas nawierzchnie i murki oporowe. Roślinna kompozycja zbudowana jest na cisowych kulach a pozostałe nasadzenia zostały poprowadzone w dość swobodny sposób, pasujący do tej otoczonej drzewami przestrzeni.

Ogródek przy restauracji Lublin

ogródek przy pizzerii

ogródek kawiarniany Lublin

W niewielkim ogrodzie na przedmieściach Lublina aranżacja rabat jest minimalistyczna, niemniej udało się zróżnicować nasadzenia  od frontu, z boku i z tyłu budynku, tak aby coś się działo o każdej porze roku. Metalowe donice to pomysł i wykonanie naszego klienta, na co dzień inżyniera konstruktora. Taki detal to coś co sprawia, że ogród jest bardziej osobisty.

bonsai ogród w Lublinie

W kolejnym ogrodzie na obrzeżach Lublina mieliśmy do czynienia ze sporą różnicą wysokości. Jak zawsze jest to pewien kłopot, ale też szansa, żeby ciekawie wykorzystać zróżnicowanie terenu. Tutaj zbudowaliśmy ogród na trzech poziomach rozdzielonych skarpami, obsadzonymi gęstą roślinnością. Najwyższy poziom to drewniany taras z pergolą, niżej mamy kącik zabaw dla dzieci z huśtawką i piaskownicą a na samym dole drewniane skrzynie z warzywami i kompostownik.

ogród na skarpie taras z drewna

ogród na skarpie donice na warzywa

ogród w Lublinie na skarpie

Prace pielęgnacyjne, wertykulacja trawnika czy serwis systemów nawadniania są okazją żeby odwiedzić ogrody, które założyliśmy parę lat temu. Widać jak ogrody się zmieniają, jakie rośliny się sprawdzają bardziej a jakie mniej. To cenne wskazówki do projektowania i zakładania kolejnych ogrodów.

nowoczesny ogród latem

nowoczesny ogród jesienią

murki oporowe w ogrodzie

murki oporowe w ogrodzie w listopadzie

Zdjęcia zrobione podczas naszej pierwszej wizyty (kiedy przymierzaliśmy się do projektu ogrodu) i podczas jednej z ostatnich pielęgnacji, pokazują drogę którą przeszliśmy wspólnie z naszymi klientami.

Ogród przed i po

W ostatnich latach jest coraz więcej  tematów związanych z rozprowadzaniem i wykorzystaniem wody deszczowej. W zakładanych przez nas ogrodach montujemy zbiorniki na deszczówkę. Umieszczona w nich pompa zasila system nawadniania, a specjalny czujnik poziomu wody dopuszcza wodę z sieci gdy kończy się deszczówka.

zbiornik na deszczówkę Lublin

Systemy nawadniania to obecnie standard w ogrodach. Montujemy je zarówno w nowo budowanych ogrodach, jak i na istniejących już trawnikach i rabatach.

montaż nawadniania ogrodu, wykop za pomocą koparki łąńcuchowej

serwis systemów nawadniania Lublin

Coraz większą cześć sezonu zajmują nam prace pielęgnacyjne, szczególnie wczesną wiosną. Wiadomo, budowa ogrodu to dopiero początek. Żeby utrzymać ich piękno, trzeba o nie dbać.

Realizacje ogrodów w 2019 r

Sezon 2019 już za nami, cieszymy się z udanych realizacji ,a efekty przedstawiamy poniżej.  Małe i duże ogrody zlokalizowane w Lublinie i najbliższej okolicy.  Spośród wszystkich zakładanych w zeszłym roku ogrodów wyróżniają się ogrody z murkami oporowymi. Problematyczna działka ze znacznym spadkiem terenu to okazja do stworzenia ogrodu tarasowego. Murki oporowe są zarówno elementem funkcjonalnym jak i ozdobnym.

Największy z zeszłorocznych ogrodów to ogród z kilkoma poziomami wydzielonymi za pomocą murków oporowych.

Murki oporowe w ogrodzie Lublin

W ogrodzie poza trawnikiem z rolki i nasadzeniami znalazło się też miejsce na warzywniak  w donicach oraz plac zabaw.

Drewniane donice na warzywa - Lublin

Plac zabaw w ogrodzie - Lublin

Automatyczna kosiarka i system nawadniania ułatwiają opiekę nad ogrodem.

Automatyczna kosiarka Lublin

Kolejny, tym razem mały ogród z wykorzystaniem murków oporowych. Dzięki nim uzyskaliśmy dwa płaskie tarasy zamiast pochyłego stoku.

Oświetlenie w ogrodzie lublin

W ogrodzie zamontowaliśmy kule oświetleniowe oraz małą fontannę również w kształcie kuli z zamkniętym obiegiem wody.

Kule oświetleniowe pojawiły się także w kolejnym ogrodzie. Tutaj także mamy murek oporowy niwelujący różnicę pomiędzy tarasem a poziomem gruntu. Pastelowa barwa postarzanej kostki, lawenda i żwirowe wypełnienie rabat nadają nieco śródziemnomorskiego charakteru otoczeniu tarasu.

Poza zakładaniem ogrodów od podstaw zajmujemy się także rewitalizacją istniejących ogrodów. Poniżej zdjęcie z ogrodu w który zakładaliśmy od nowa trawnik, system nawadniania i uzupełnialiśmy nasadzenia.

Rewitalizacja ogrodu Lublin

W dalszej części prezentujemy zdjęcia ogrodów z poprzednich lat – rośliny zdążyły urosnąć- widać dużą różnicę w wyglądzie ogrodu.

Nowoczesny, minimalistyczny ogród pod Lublinem dzięki posadzeniu stosunkowo dużych roślin wyglądał dobrze już po założeniu a teraz wygląda jeszcze lepiej.

Ogród nowoczesny Lublin

Ogród w Przemyślu założony w 2015 roku pięknieje z każdą naszą wizytą. W poprzednim roku w ogrodzie pojawiły się wiklinowe kule które świetnie pasują do charakteru ogrodu.

W ogrodzie pod Lublinem (realizacja 2017) królują trawy ozdobne takie jak rozplenica , miskanty i trzcinniki. Szczególnie efektownie prezentują się jesienią.

Trawy ozdobne Lublin

Mały miejski ogród założony w 2017 r.  to przykład że na niewielkiej przestrzeni można stworzyć ciekawą aranżacje.  Lawenda, żwirowe rabaty oraz tunezyjskie amfory tworzą śródziemnomorski klimat.

Mały ogród Lublin

Ogród śródziemnomorski Lublin

Zapraszam do skorzystania z naszych usług, zadzwoń 600 774 835 lub napisz e-mail:  info@rafalkochanowicz.eu

Realizacje ogrodów w 2017 r.

Zapraszam na fotograficzne podsumowanie sezonu 2017, poprzednie podsumowanie można zobaczyć tutaj.

W 2017 r wykonaliśmy wiele prac ale chciałbym zwrócić uwagę na  dwa ogrody które były fotogeniczne zaraz po założeniu. Ogrody te różni zarówno wielkość jak i styl. Mała klasyka i rozległy minimalizm.

Ogrody założone przez  nas w poprzednich latach mają się dobrze.

Ogrody – realizacje w 2015 r.

U progu sezonu 2016 chciałbym przedstawić Państwu kilka migawek z poprzedniego sezonu. Większość prac ogrodniczych wykonywaliśmy oczywiście w Lublinie ale prowadziliśmy prace również w Przemyślu, w okolicach Rzeszowa czy Konina.

Wszystkie realizacje zostały wykonane razem z Zielonym Studiem.

Dziękuję za owocną współpracę 🙂

Zapraszam na fotograficzne podsumowanie sezonu 2015 i zachęcam do skorzystania z naszych usług w 2016r.

rabata-zwirowa-bonsai

zakladamy-skalniak

montujemy-zraszacze

Zraszacze podczas pracy.

Przygotowania do założenia rabaty.
sadzimy-rosliny

rabata-bylinowa-po-posadzeniu

zakladamy-rabate-bylinowa

 

drewniany-taras-zwirowa-rabata

Wrzosowisko pod sosnami.

sadzimy-wrzosy

wrzosowisko-po-zalozeniu

Kamienny murek

murek-oporowy-z-kamienia

Układanie trawnika z rolki.

zakladamy-trawnik-z-rolki

3 etapy budowy ogrodu

Wyrównanie terenu

zakladanie-ogrodu-przygotowanie-terenu

Posadzenie roślin

zakladanie-ogrodu-wykonanie-nasadzen

Położenie trawnika z rolki

trawnik-z-rolki-po-zalozeniu

nawierzchnia-z-kostki-granitowej

zwirowa-sciezka-wsrod-nasadzen

sciezka-zwirowa

bukszpany-nawierzchnia

 

Zieleń przy domu weselnym

Przedstawiam kilka zdjęć z wizyty w ogrodzie przy domu weselnym w Raniżowie zaprojektowanym przeze mnie w 2014r.

Głównym założeniem projektu było stworzenie  eleganckiego miejsca do wypoczynku. Układ bylinowych kwater z umieszczoną centralnie fontanną nawiązuje do sprawdzonych klasycznych wzorów. Kwitnące byliny łagodzą geometryczny charakter ogrody i sprawiają ze ogród tętni życiem.

Rabata bylinowa przy domu weselnym

Taras wypoczynkowy przy domu weselnym

 

Zieleń przy domu weselnym w Raniżowie

Warto podkreślić że ogród został zrealizowany na podstawie mojego projektu przez samych inwestorów. Zdjęcia pokazują ogród dokładnie w rok po jego założeniu.  Fotografia terenu wykonana przed rozpoczęciem prac pozwala zobaczyć jak radykalną zmianą przeszło to miejsce.

Teren przed założeniem ogrodu

Ogród z wrzosowiskiem

W ogrodzie zaprojektowano układ z dominacją skosów. Pozwoliło to na optyczne powiększenie przestrzeni. Geometryczny szkielet został wypełniony swobodnymi  zestawieniami roślin. Gatunki dobrano tak aby były dekoracyjne przez cały rok.

ogrod-geometryczny-wrzosowisko

We wrześniu w ogrodzie wyraźnie dominuje wrzosowisko z różnymi odmianami wrzosów. Na działce występuje gliniasta gleba  dlatego w miejscu zaprojektowanego wrzosowiska, konieczna była wymiana gleby na odpowiednią dla wrzosów mieszankę torfu i piasku o niskim pH. Rabatę  z wrzosami uzupełniono sosnami i iglastymi krzewami.

 

ogrod-z-wrzosowiskiem-1

ogrod-z-wrzosowiskiem-2

ogrod-z-wrzosowiskiem-3

ogrod-z-wrzosowiskiem-4

Zdjęcia przedstawiają ogród w cztery lata po założeniu, dla porównania zdjęcie poniżej wykonane przed budową ogrodu.

ogrod-3-przed

 

 

 

 

Projekt ogrodu – PROMOCJA

PROJEKT  OGRODU 50 % zniżki przy zamówieniu realizacji

PROMOCJA DLA OGRODÓW O POWIERZCHNI DO 2500m2, oferta limitowana- ważna do 15.04.2016

Projekt objęty promocją zawiera:

a) Koncepcję ogrodu

 • Rzut z góry z rozmieszczeniem najważniejszych elementów : nawierzchni ,trawnika, małej architektury, nasadzeń z wyszczególnieniem drzew i krzewów oraz bylin
 • Wizualizacje 3d pozwalające zobaczyć  jak będzie wyglądał ogród w przyszłości

b) Projekt wykonawczy (na podstawie koncepcji)

 • Plan nasadzeń z wyszczególnieniem gatunków oraz ilości roślin
 • Projekt układu nawierzchni z kostki brukowej
 • Schemat rozmieszczenia oświetlenia
 • Kosztorys inwestorski budowy ogrodu z zestawieniem materiałów
 • Opis pielęgnacji roślin.

WARUNKI

Warunkiem uzyskania promocji jest zamówienie realizacji ogrodu.

Tabela zawierająca ceny wyjściowe od których naliczany jest rabat dostępna jest tutaj

Kosztorys wykonania ogrodu jest integralną częścią dokumentacji.

Kwota stanowiąca 50% ceny wyjściowej projektu jest odliczana od kosztów realizacji.

Projekt jest wykonywany na bazie materiałów dostarczonych przez inwestora:

 • Zdjęcia działki
 • Mapy z naniesionym domem i istniejącymi elementami: budynkami, nawierzchniami, uzbrojeniem terenu , roślinnością.
 • Projektu domu- w przypadku gdy dom jest w trakcie budowy lub dopiero we planach

Uwaga !!! W przypadku projektowania ogrodów w okolicach Lublina (w promieniu 30 km) w cenę projektu jest wliczona wizyta na działce. Jeśli działka jest dalej koszty dojazdu są doliczane dodatkowo.

Oferta jest limitowana, stąd wymagane jest wpłacenie zaliczki w wysokości  50% ceny promocyjnej.

Czas oczekiwania na projekt (od momentu dostarczenia materiałów przez inwestora):

 • do 14 dni w przypadku projektu koncepcyjnego
 • do 30 dni w przypadku projektu technicznego

Zapraszam do skorzystania z oferty.

Na wszelkie pytania odpowiadam pod nr telefonu 600 774 835 lub drogą mailową info@rafalkochanowicz.eu

W przypadku ogrodów powyżej 2500m2 warunki promocji ustalane są indywidualnie.

Wyróżnienie w konkursie „ZIELEŃ W MIEŚCIE”

Przedstawiam projekt zieleni który został wyróżniony w VI edycji ogólnopolskiego konkursu „ZIELEŃ W MIEŚCIE” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów. Tematem tegorocznej edycji była „Koncepcja zagospodarowania terenu w miejscowości Chludowo gmina Suchy Las”. Projekt wyróżniono wg. uzasadnienia komisji konkursowej „ze względu na osadzenie w krajobrazie i historii miejsca oraz prostotę rozwiązań”. Więcej na temat konkursu można przeczytać na http://www.osto.pl/. Poniżej plansze konkursowe:

1-projekt-zieleni
2-koncepcja-zagospodarowania-terenu
3-wizualizacje-projektu
4-koncepcja-nasadzen

Opis koncepcji:

„Koncepcja zagospodarowanie terenu rekreacyjnego w Chludowie zakłada rewitalizację istniejącego zbiornika wodnego i stworzenie wokół niego przestrzeni umożliwiającej bierny i czynny odpoczynek.

Zaplanowano nadanie nowego kolistego kształtu tafli zbiornika poprzez odpowiednią niwelację terenu oraz nasadzenia roślinności szuwarowej.
Jako zasadniczy element architektoniczny planowanego założenia zaprojektowano drewnianą altana umieszczoną przy stawie w części wschodniej. Do altany przylega drewniany pomost położony nad wodą. Pomost połączony jest z altaną szerokimi drewnianymi schodami. Na przeciwległym brzegu stawu zaprojektowano analogiczny pomost. Pomosty funkcjonalnie łączy ścieżka z nawierzchni typu Hanse Grand, natomiast wizualnie są połączone nasadzeniami grzybieni białych. Grzybienie tworzą na wodzie pas o szerokości odpowiadającej szerokości tarasów.
Planuje się niwelację zbocza po wschodniej stronie terenu poprzez utworzenie dwóch ziemnych tarasów. Górny taras o powierzchni trawiastej i dolny o nawierzchni typu Hanse Grand. Na górnym wyodrębniono miejsce na ognisko oraz umieszczono huśtawkę, mającą służyć młodszym użytkownikom . Na dolnym tarasie zaprojektowano altanę, która wraz z betonowe schodami tworzyłaby rodzaj amfiteatru umożliwiającego organizowanie kameralnych występów, koncertów itp.
W południowej części terenu, przy ścieżce otaczającej zbiornik wodny, zaplanowano rozmieszczenie urządzeń do ćwiczeń przeznaczonych dla młodzieży i dorosłych.”

Dlaczego potrzebny jest projekt ogrodu?

Współpraca z projektantem sprawia że stajemy się bardziej zaangażowani w proces projektowania i możemy dokładnie określić czego tak naprawdę oczekujemy od naszego przyszłego ogrodu. Rysunki przygotowane przez projektanta pozwalają lepiej wyobrazić sobie ogród, zanim jeszcze zostanie zbudowany.

Każdy projekt  jest niepowtarzalny, zaprojektowany zgodnie z Twoimi potrzebami oraz wymogami miejsca. Nie mamy książki z której wybieramy typowy projekt ogrodu. Szczegółowy plan ogrodu pozwala zredukować kosztowne zmiany które powstają na etapie realizacji.

Projekt ogrodu jest także dobrym punktem wyjścia dla znalezienia odpowiedniego wykonawcy. Zadając ogólne pytanie: Ile będzie kosztował mój ogród? możemy spodziewać się dużego rozrzutu cenowego i bardzo ogólnych niezobowiązujących odpowiedzi z których niewiele się dowiemy. Rozsyłając zapytania ofertowe do wykonawców z załączonym projektem, mamy pewność że każdy z nich złoży ofertę na ściśle określony zakres prac.

Korzyścią z zatrudnienia projektanta który jest niezależny od wykonawcy jest to że, gdy  to nie my budujemy zaprojektowany przez nas ogród, nie mamy celu w podnoszeniu kosztów budowy w celu zwiększenia naszego zysku. Niezależność od wykonawcy projektu sprawia ze możemy w sposób bezstronny ocenić sposób i jakość realizacji tworzonej na podstawie projektu.

Projekty koncepcyjne ogrodu

Architektura krajobrazu. Projekty ogrodów i terenów zieleni.